Pasaulinės kultūros dienos proga balandžio 15-ąją Ignalinos kraštiečių klubas organizavo renginį Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje, kurio pagrindinis veiklos tikslas yra domėtis Rytų Lietuvos ir Vilnijos krašto kultūra ir istorija. Todėl Ignalinos kraštiečių klubo vykdoma veikla turi labai glaudžių sąsajų su šiuo muziejumi.

Šventinio renginio tema - "Lietuva tik viena". Tai išeivijos poeto, vertėjo, teisininko, advokato ir visuomenės veikėjo kraštiečio Nado Rastenio vieno iš eilėraščių pavadinimas, kuris žmones, šalis ir širdis neramumų pilname pasaulyje vėl buria būti budriais, saugoti ir mylėti savo gimtąją šalį.

Jau prieš keletą metų sukurto spektaklio pagal Nado Rastenio poemą „Trijų rožių šventė“, o dabar papildyto ir išplėsto monospektaklio „Lietuva tik viena“, pavadinto pagal vieną iš poeto eilėraščių, idėjos autorė yra Renė Jakubėnaitė, režisierė Eglė Tulevičiūtė, Nado Rastenio vaidmenį sukūrė aktorius Kristijonas Siparis. Skambėjo 20 a. pirmosios pusės muzika ir dainos, sukurtos Nado Rastenio pusbrolio, garsaus dainininko ir kompozitoriaus Miko Petrausko, rasti ir Nado Rastenio žmonos, dainininkės ir visuomenininkės, sukūrusios ir atlikusios Birutės vaidmenį pirmojoje lietuviškoje operoje „Birutė“, Julijos Baltrukonytės-Rastenienės fortepionu atliekami kūriniai, nuotraukos. Čia pat veikiančioje Nado Rastenio gyvenimo ir veiklos parodėlėje išdėliotos ir jo svarbiausios knygos, išverstos į anglų kalbą, tai K. Donelaičio „Metai“. A. Baranausko „Anykščių šilelis“, poema anglų kalba „Karo prakeiksmas“, už kurią Nadas Rastenis Šaltojo karo metais (1967m.) Tarptautinės poetų gildijos buvo pristatytas Nobelio Taikos premijai.

Vakaro metu buvo įteiktos klubo nominacijos. Už draugystės tiltų tiesimą nuo Lietuvos iki užjūrių, už glaudžių sąsajų ieškojimą su užsienyje gyvenančiais lietuviais ir kraštiečiais Ignalinos kraštiečių klubo Garbės ambasadoriaus vardas suteiktas menotyrininkui, žurnalistui ir geram klubo bičiuliui Sauliui Pilinkui. Už ilgametį bendradarbiavimą ir bendrų projektų vykdymą Ignalinos kraštiečių klubo Gerosios fėjos apdovanojimas įteiktas Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus direktorei Jolantai Paškevičienei.

Renginyje dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, diplomatas Remigijus Motuzas, kuris padėkojo klubui už aktyvų bendruomenių veiklos vykdymą Vilniuje, už Ignalinos krašto kultūros ir istorijos pristatymą vilniečiams, istoriškai susiejo prieškario, sovietinio laikotarpio ir laisvos Lietuvos žmonių likimus vienijančius įvykius.

Susirinkusius šiltai pasveikino Pasaulio kultūros dienos proga Ignalinos meras Laimutis Ragaišis, vicemeras Imantas Umbražiūnas, tarybos narys Jonas Baltakis. Svečiai bendravo su gausiai susirinkusiais kraštiečiais ir renginio svečiais.

Nadui Rasteniui atminti sukurtas monospektaklis „Gėlyno taika“: jame – jautrūs prisiminimai apie žymųjį poetą.
Lietuvos ryto televizijos reportažas

Informaciją parengė Ignalinos kraštiečių klubas

2024 m. balandžio mėn.

 
 
 
 
 

Svetainėje lankosi 50 svečių ir nėra prisijungusių narių