Tradicija Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną giedoti Tautišką giesmę prasidėjo 2009-ais metais. Kasmet tūkstančiai lietuvių ją gieda įvairiuose pasaulio kampeliuose. Šiais piliakalnių metais žmonės kviesti rinktis būtent tose vietose, kur kūrėsi šalies istorija – minint Valstybės dieną ir pasitinkant jos šimtmetį giesmė skambėjo nuo 100 piliakalnių. Ignalinos rajone buvo pasirinkti du piliakalniai – gausiai turistų lankomas Ginučių ir ne tiek žinomas, bet ne mažiau istoriškai svarbus ir įspūdingas – Mažulonių, stovintis prie senojo Mindaugo laikų prekybos kelio, šalia Vėlio ežero. Tautiška giesmė taip pat giedota Laisvės aikštėje su ansambliu "Putinas", o dūkštiečiai savo iniciatyva susibūrė ant Sokiškių piliakalnio, netoli Samanio ežero. Graži idėja patiko žmonėms, ji prigijo ir vis plečiasi. Taip mokomasi iš tikrųjų švęsti valstybines šventes.

Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis neatsitiktinai pasirinko Mažulonių piliakalnį. Tai jo gimtosios vietos, vaikystės prisiminimai ir šilti jausmai. „Prieš keletą metų čia buvo sutvarkyta aplinka, nukirsti nereikalingi medžiai, suremontuoti laiptai. Labai džiugu, kad Kultūros ministerija, atrinkdama 100 piliakalnių, kaip istoriškai vertingą pripažino ir Mažulonių piliakalnį“,- sakė meras ir dėkojo visiems susirinkusiems giedoti Tautišką giesmę, linkėjo pajusti vienybę ir šventinį džiaugsmą. Prie piliakalnio atvyko ir šio krašto Seimo nariai Gintautas Kindurys, Agnė Širinskienė ir Vytautas Rastenis. Jų vardu kalbėjęs G. Kindurys kvietė giedant Tautišką giesmę prisiminti svarbiausius mūsų tautos istorijos momentus, pagerbti didžias praeities asmenybes, kovotojus už laisvę. Žmones pasveikino ir Ignalinos seniūnas Jonas Polito, kuriam dėkota už gražiai prižiūrimą piliakalnį ir jo aplinką. Būreliais stoviniuojantieji ir besikalbantys čia sakėsi buvę labai seniai ar atvažiavę pirmą kartą, kiti – tik pravažiuodavo pro šalį, tačiau į piliakalnį taip ir neužlipdavo, nors pagalvodavo, kad kada nors tą reikės padaryti.

Giedoti žmonės pakviesti į piliakalnio viršūnę, o jo terasoje įsitaisė Strigailiškio kaimo dainų ansamblis „Eldija“. Nenusakoma nuotaika ir tikras džiaugsmas užliejo visų širdis giedant. Tai buvo gražios ir prasmingos akimirkos, primenančios kad tikroji Lietuvos dvasia gyva, tyra ir vieninga. Kaip vėliau susirinkusiems pasakojo kraštotyrininkas Kęstutis Čeponis, istorinis Mažulonių piliakalnio pavadinimas nežinomas, o čia ilgus amžius stovėjusi pilis sunaikinta 13 amžiaus pradžioje. Aplink piliakalnį buvusi didelė gyvenvietė. 1907 m. Vladimiro Kaširskio atkasti vertingi radiniai saugomi Ermitažo muziejuje. Archeologinius tyrinėjimus 1988-1989 ir 2005 m. vykdė Lietuvos istorijos institutas, įvairūs radiniai dabar saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Daug žmonių susirinko ant Ginučių piliakalnio. Tarp Linkmeno ir Ūkojo ežerų stūksantis kalnas dvelkia didybe ir mena buvusią bočių galybę. Piliakalnis naudotas ilgą laiką, vėliau jis buvo tapatinamas su XIII-XV amžiuje egzistavusia Linkmenų pilimi, kuri buvo Vidurio Lietuvos gynybos sistemos dalis. Ant Ginučių piliakalnio koncertavo ansamblis „Iš širdies“ ir Linkmenų dainų kolektyvas „Linkmena“, vėliau savo dainas dovanojo Ignalinos jaunimas. Visus pasveikino savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis. Jis sakė, kad būtų labai prasminga, jei giedojimas ant piliakalnių taptų tradicija.

Fotografijos

Lina Kovalevskienė,
Ignalinos rajono savivaldybės administracijos
vyr. specialistė ryšiams su visuomene

Svetainėje lankosi 164 svečiai ir nėra prisijungusių narių